Autobus w walce z bezdomnością

Na ulice Warszawy kilka dni temu wyjechał Mobilny Punkt Poradnictwa, czyli autobus, w którym osoby bezdomne otrzymują pomoc od specjalistów z organizacji pozarządowych. Linia kursująca 6 razy w ciągu dnia ma pomóc w przemieszczaniu się pomiędzy łaźniami, ogrzewalniami a jadłodajniami. Będzie aktywna przez pół roku - aż do kwietnia.

To element pilatożowego programu warszawskiego urzędu miasta, który ma pomóc bezdomnym w stolicy. Mobilny Punkt Poradnictwa (MPP) to specjalny autobus, w którym osoby bezdomne znajdą wsparcie. Autobus umożliwi przemieszczanie się pomiędzy noclegowniami, schroniskami, jadłodajniami, punktami pomocy medycznej oraz łaźnią. Linia dociera do dworców kolejowych i miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne, oferując możliwość transportu do placówek, ciepły napój oraz poradnictwo.

MPP - nie tylko transport

Inicjatywa ma na celu nie tylko doraźną pomoc w okresie jesienno-zimowym, ale wsparcie od specjalistów z organizacji pozarządowych. Jak podkreśla Wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński

Ważne jest, aby program pomocy był ukierunkowany na wychodzenie z kryzysu bezdomności i osiągnięcie samodzielności.

W autobusie dyżurują streetworkerzy ze Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej oraz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Warszawa-Praga. Do ich zadań należy diagnozowanie i informowanie osób bezdomnych o rodzajach i formach pomocy świadczonej przez różne instytucje.

Mobilny Punkt Poradnictwa rusza z ulicy Sokolej kilka razy w ciągu dnia - o godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00, 19.00 i 21.00. Pasażerowie będą zabierani tylko z przystanków wskazanych w rozkładzie jazdy, a przejazd autobusem będzie bezpłatny.

Na pomoc z bezdomnością

Bezpośrednie wsparcie osób bezdomnych budzi zawsze kontrowersje i wątpliwości czy przekazane spontanicznie na ulicy środki nie będą wyłącznie doraźną pomocą. Potwierdzają to liczne kampanie społeczne i lokalne inicjatywy, podnoszące, że finansowa pomoc osobom żebrzącym na ulicach w rzeczywistości nie pomaga uporać się z problemem. Także w MPP nie chodzi o wsparcie finansowe.

Na naszych profilach w mediach społecznościowych informujemy was o niezwykłych inicjatywach na rzecz osób bezdomnych, miejscach, gdzie można przekazać odzież, obuwie, środki higieniczne, a na chcepomagac.org  znajdzie szereg akcji, które nastawione są na wsparcie osób znajdujących się na życiowym zakręcie. Dzięki temu, że akcje prowadzone są przez fundacje i stowarzyszenia mamy pewność, że wpłacane przez darczyńców środki są właściwie kierowane.