Dzieląc się, pomagasz. Jak pomagamy w święta?

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, angażujących się w pomoc innym. Już ponad 40% Polaków deklaruje, że bierze udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. W okresie okołoświątecznym odsetek ten wzrasta do ponad 70%.

Procharytatywne nastroje Polaków już od wielu lat dostrzegają rozmaite fundacje, organizacje pozarządowe oraz organizacje pożytku publicznego. W grudniu i styczniu realizują one zakrojone na szeroką skalę akcje pomocowe, angażujące tysiące wolontariuszy i miliony darczyńców.

Komu pomagamy?

 

Na co dzień udzielmy pomocy przede wszystkim osobom bliskim, przede wszystkim rodzinie, przyjaciołom, znajomym i sąsiadom. W święta nasze priorytety nieco się zmieniają – chętniej otwieramy serca i portfele wspierając inne inicjatywy, pomagając przede wszystkim dzieciom, osobom starszym oraz zwierzętom.

Największa część świątecznej pomocy kierowana jest do dzieci z domów dziecka oraz do najmłodszych cierpiących na ciężkie choroby, wymagających kosztownego leczenia i rehabilitacji. Blisko 13% deklarujących pomoc w święta datkami wspomaga seniorów. Równie chętnie udzielamy wsparcia schroniskom, które szczególnie zimą zmagają się chociażby z wysokimi wydatkami na ogrzanie boksów dla zwierząt.

Jak pomagamy?

 

Okazuje się, że aż 40% Polaków, którzy pomagają w okresie okołoświątecznym, decyduje się nie na wsparcie finansowe, ale na zakup konkretnych produktów niezbędnych potrzebującym, przede wszystkim żywności, odzieży, chemii domowej i kosmetyków, a także karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schronisk. Z kolei 1/3 Polaków wrzuca do puszek datki pieniężne, które przeznaczane są na cele pomocowe. Chętnie kupujemy również charytatywne cegiełki, z których dochód przeznaczony jest na pomoc potrzebującym. Doskonałym przykładem tego typu działań jest sprzedaż świec Caritasu w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, z których dochód przeznaczany jest m.in. na finansowanie posiłków dla dzieci z ubogich rodzin. Rokrocznie sprzedawanych jest ponad 3 miliony takich świec.

Coraz większą popularnością cieszą się akcje charytatywne i pomoc przekazywana za pośrednictwem internetu. Angażujące stają się przede wszystkim akcje crowdfundingowe, tj. zbieranie pieniędzy na konkretne akcje pomocowe za pośrednictwem specjalnych stron internetowych (m.in. chcepomagac.org). Równie dużym powodzeniem cieszy się niezmiennie e-wolontariat czy akcje typu „click and donate”, gdzie jednym kliknięciem można przekazać darowiznę wybranej przez siebie organizacji albo wesprzeć konkretną akcję charytatywną. Często wspieramy rozmaite akcje pieniędzmi, które przekazujemy w wyniku wysłania płatnych, charytatywnych SMS-ów. Warto zaangażować się w tego typu działania, chociażby od święta – są to proste gesty, które nie kosztują wiele, pomagają jednak zrealizować wiele szczytnych idei.

Źródło: Dzieląc się, pomagasz. Raport o dobroczynności Polaków TNS OBOP