Pomoc rzeczowa, wolontariat czy wsparcie finansowe to nie jedyna forma, na którą można się zdecydować, chcąc pomagać potrzebującym. Warto pamiętać o zakorzenionym w polskiej tradycji, darze krwi - szczególnie ważnym w okresie urlopowym. Jak duża jest potrzeba wsparcia obrazują komunikaty o zapasach w poszczególnych centrach.
Najtrudniej w wakacje
Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. To bardzo trudny okres dla krwiolecznictwa. Wynika to z jednej strony ze zwiększonego zapotrzebowania na krew w okresie letnim - liczba wypadków, a tym samym osób wymagających transfuzji jest większa, z drugiej strony z mniejszej aktywności krwiodawców, którzy wyjeżdżają na odpoczynek.
Narodowe Centrum Krwi informuje, że w Polsce corocznie wykonuje się ok. 1,6 mln przetoczeń składników krwi (transfuzji), ratujących życie i zdrowie ludzkie. Jak co roku brakuje krwi z najrzadsza grupą – 0 Rh-, choć zapasy pozostałych grup krwi też w wielu miejscach w kraju są na wyczerpaniu. Regionalne centra krwiodawstwa na ogół informują na swoich stronach internetowych, jaki jest stan ich zapasów, z podziałem na poszczególne grupy.
Regionalne inicjatywy promujące donacje
Akcje zachęcające do donacji są prowadzone regularnie. Oddając krew - darujesz życie to hasło towarzyszące działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 56 lat. Centra krwiodawstwa w całej Polsce prowadzą kampanię społeczną Twoja krew, moje życie - angażując m.in. gwiazdy sportu jak Robert Lewandowski.
Liczne są też lokalne inicjatywy - Razem ratujmy życie, Trasa Czerwonej Nitki. By zachęcić młodych do podzielenia się cennym darem. Także Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa angażują znane osobistości. Śląski oddział do udziału w akcji promującej oddawanie krwi zaprosił lokalne gwiazdy - m.in. Marcina Wyrostka, aktorkę Grażynę Bułkę i kucharza Remigiusza Rączkę.
Kto może oddawać krew
Przeciętny polski krwiodawca to osoba młoda, w wieku od 24 do 35 lat, ale oddać krew może każda dorosła i zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która warzy no najmniej 50 kg.
Jednorazowo pobiera się 450 mililitrów krwi i trwa to ok. 8 min. Łącznie z badaniem lekarskim trzeba zarezerwować sobie ok. półgodziny. Szczegółowo cały proces donacji i wymagania z nim związane opisane są na stronach internetowych - regionalnych centrów, Narodowego Centrum Krwi czy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Jak pomóc?
Krew można oddać w regionalnych centrach krwiodawstwa oraz w oddziałach terenowych, które funkcjonują np. w niektórych szpitalach, a także w mobilnych punktach poboru. Listę punktów oraz harmonogram akcji krwiodawstwa można znaleźć np. na stronie Narodowego Centrum Krwi (www.nck.gov.pl).
Mimo że wakacje dopiero się zaczęły to zdarza się, że w niektórych regionach brakuje krwi nawet do rutynowych i zaplanowanych zabiegów. Regionalne centra krwiodawstwa sygnalizują problem i zachęcają do oddawania krwi organizując lokalne akcje i prowadząc działania informacyjne.