Sklepy charytatywne – każdy może pomóc!

Choć Polacy lubią i chcą pomagać, barierami w angażowaniu się w działania charytatywne są dla nich przede wszystkim ograniczone środki pieniężne oraz brak czasu. Nie będą stanowiły one jednak przeszkody, jeśli zdecydujemy się na współpracę ze sklepami charytatywnymi, które – obecne w Polsce od blisko dekady – stopniowo zyskują należny rozgłos. Jedną z ostatnich tego typu placówek otworzyła kilka miesięcy temu w Krakowie Fundacja „Largo”.

Idea sklepów charytatywnych jest prosta – pozyskują one różne dary: odzież, książki, sprzęty codziennego użytku, zabawki, elektronikę itp. Pieniądze ze sprzedaży tych przedmiotów trafiają na konto fundacji zajmujących się obsługą sklepu, a za ich pośrednictwem zostają przekazane najbardziej potrzebującym. Punkty te są zwolnione z podatków (prowadzi się je w ramach odpłatnej działalności statutowej fundacji), a pracują w nich wolontariusze, którzy za swoją pracę nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Umożliwia to obniżenie do minimum kosztów prowadzenia takiej działalności, co ma wpływ na atrakcyjne, przyciągające klientów ceny towarów i dobre obroty.

Zaczęło się od...
Tradycja sklepów charytatywnych sięga XIX w. i wywodzi się z krajów anglosaskich. To właśnie ponad 100 lat temu w Wielkiej Brytanii Armia Zbawienia otworzyła pierwszy „charity shop” z używaną odzieżą, na którą stać było również najuboższych mieszkańców. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a sklepy charytatywne stały się na tyle popularne, że dziś na Wyspach Brytyjskich działa ok. 11 tys. takich placówek. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu granic, Polacy zyskali szansę obcowania z bliska z brytyjską kulturą, której częścią stały nie niewątpliwie „charity shops”. Efektem było utworzenie w 2008 r. w Ciechnowie pierwszego sklepu charytatywnego, prowadzonego przez Ciechanowskie Chrześcijańskiego Stowarzyszenie Dobroczynności.

Obecnie w naszym kraju działa kilkanaście takich placówek – niektóre są otwarte cały rok, inne funkcjonują cyklicznie, jednak ich idea jest wspólna – zbieranie funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym.

Zacznij pomagać

Każdy z nas może zostać zarówno darczyńcą (przynosząc do sklepu niepotrzebne w domu przedmioty), jak i osobą wspierającą akcje charytatywne, bowiem dochód z zakupionych towarów wydawany jest na utrzymanie hospicjów, dofinansowanie leczenia niepełnosprawnych osób, sfinalizowanie operacji itp. Nowy rok to doskonała okazja do przewietrzenia wnętrz naszych domów oraz mieszkań i pozbycia się niepotrzebnych, zawadzających przedmiotów. Zamiast je wyrzucać, lepiej przynieść je do sklepu charytatywnego, gdzie mogą uszczęśliwić inną osobę, a także pomóc potrzebującym. Być może atmosfera tego miejsca tak nam się spodoba, że sami zechcemy zaangażować się jako wolontariusze w prowadzenie sklepu charytatywnego lub zdecydujemy się poświęcić innej działalności dobroczynnej?
Lista adresów sklepów charytatywnych w Polsce:

 • Sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder – Warszawa-Bielany
  Al. Zjednoczenia 1.
 • Sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder – Warszawa-Śródmieście,
  ul. Bagatela 15.
 • Sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder – Warszawa-Żoliborz
  ul. Mickiewicza 18B.
 • Krakowskie sklepy charytatywne Fundacji „Largo” w Krakowie
  Plac Targowy "Manhattan" przy ul. Białoruskiej i ul. Wysłuchów 48.
 • Sklep charytatywny „Cudów Szafa” w Gdańsku
  ul. Zofii Nałkowskiej 3/11 (Parking koło Biedronki, nad komisem "Skrzat").
 • Sklepowisko „Z głębokiej szuflady” w Gdyni
  ul. Świętojańska 36/2.
 • Sklepowisko Emmaus w Warszawie
  ul. Kawęczyńska 30.
 • Sklep charytatywny „Filantrop” w Ciechanowie
  ul. Wyzwolenia 20.
 • Sklep charytatywny „My dla innych” w Białymstoku
  ul. Artyleryjska 7.
 • Sklep charytatywny w Zabrzu
  ul. 3-go Maja 34.
 • Sklep charytatywny LukLuk w Sopocie
  al. Niepodległości 754 A.
 • Sklep charytatywny Emmaus we Wrocławiu
  ul. Wyszyńskiego 66A i 68.
 • Sklep charytatywny w Poznaniu
  ul. Dąbrowskiego 28.
 • Sklep charytatywny w Zgierzu
  ul. Długa 16.
 • Sklep charytatywny Fundacji Sue Ryde w Bydgoszczy
  ul. Dworcowa 33, ul. Drukarska 6, ul. Rupniewskiego 11.
 • Sklep charytatywny Burasek w Gdyni
  ul. Abrahama 6.