Wakacyjne praktyki w organizacji pozarządowej

Połącz wolontariat z praktykami studenckimi! Wakacje to doskonały okres na zdobycie doświadczenia i poznanie nowych ludzi, ceniących podobne wartości. Wybierając staż w organizacji charytatywnej, możesz pogodzić te dwa aspekty.

Wolontariat w NGO, czyli organizacji pożytku publicznego, to duży atut przy poszukiwaniu pracy, nie tylko dzięki zdobytemu doświadczeniu. Pracodawcy cenią osoby proaktywne, a coraz istotniejszy w wielu firmach CSR (Corporate Social Responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu) sprawia, że doświadczeniem wolontariackim warto się chwalić.

Swoje umiejętności studenci kształcą także podczas obowiązkowych praktyk - świetnym sposobem na połączenie ich z wolontariatem może być staż w organizacji pozarządowej.

Jak znaleźć praktyki w organizacji charytatywnej?

Niektóre NGO szukając wolontariuszy i stażystów, zamieszczają ogłoszenia na swoich stronach internetowych, fanpage'ach oraz na portalach z ogłoszeniami - przeglądając www związane z interesującą Cię działalnością charytatywną, możesz natrafić na bardzo ciekawe oferty.

Jeśli masz na oku wybraną organizację, której działania cenisz, możesz napisać do niej bezpośrednio. W mailu zawrzyj koniecznie informacje o kierunku, którym studiujesz, swoim doświadczeniu i co chcesz robić w organizacji. Na przykład jeśli studiujesz dziennikarstwo, zaproponuj pomoc w dziale komunikacji, z kolei studiując filologię, możesz wesprzeć NGO tłumaczeniami, Jeśli masz już jakieś doświadczenie w danym zakresie, nie zapomnij o załączeniu CV lub portfolio.

Nie masz pewności, jak połączyć Twój kierunek z pomocą w organizacji? Możesz opisać swoje umiejętności i spytać, do czego mogłyby zostać wykorzystane.

Co zyskuje organizacja, a co student?

Dla wielu fundacji i stowarzyszeń przyjmowanie studentów na praktyki to duże odciążenie podczas codziennej działalności lub przy dużych projektach. Zwłaszcza mniejsze NGO, z niedużym budżetem na pracowników (lub nie zatrudniające nikogo) mogą wiele skorzystać na pojawieniu się nowych osób do pomocy.

Stażysta w organizacji nie może być jednak traktowany jak darmowa siła robocza. Żeby praktyki były dla obu stron wartościowe, student musi mieć możliwość nauczenia się nowych rzeczy lub rozwoju umiejętności w obszarze związanym z jego kierunkiem. Zdobywanie doświadczenia zawodowego to podstawowe założenie praktyk.

Dobrze zaplanowany plan praktyk i odpowiednio dobrane zadania pozwalają obu stronom na czerpanie z tego rozwiązania wielu korzyści.