Wolontariusze świętują po raz 32

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada 5 grudnia. To święto z przeszło trzydziestoletnią tradycją zostało ustanowione, by wyrazić uznanie dla pracy milionów osób bezinteresownie niosących pomoc.

Jednym tchem zalety wolontariatu wymieniają Ci, którzy są zaangażowani w tę ideę - nowe doświadczenia, poszerzenie wiedzy, rozwój osobisty, odskocznia od pracy, nowe znajomości czy chyba najbardziej oczywista - chęć dania czegoś od siebie, niesienia bezinteresownej pomocy.

Na pracy wolontariuszy opierają swoją działalność stowarzyszenia i fundacje. Z ich wsparcia coraz częściej korzystają instytucje kultury, takie jak galerie, muzea czy biblioteki. Wolontariusze chętnie włączają się w inicjatywy służące edukacji, pomocy społecznej czy zdrowiu. Działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego czy zwierząt. Dzięki pomocy wolontariuszy organizowane są sportowe, kulturalne czy rocznicowe wydarzenia.

Idei promujących wolontariat nie brakuje - coraz częściej powstają inicjatywy promujące wolontariat w sposób systemowy, jak to ma miejsce w stolicy, gdzie właśnie rozpoczęła się kampania, która promuje wolontariat. Jej bohaterami są mieszkańcy Warszawy - wolontariusze, którzy pokazują zalety angażowania się w życie miasta, jej mieszkańców i skorzystania z potencjału, które daje stolica. Kampania została przygotowana przez stołeczny ratusz w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.

Wolontariat jest cudownym narzędziem do poprawiania psychiki, samopoczucia, nastroju – przekonuje Ewa, wolontariuszka wielu akcji społecznych, działająca w wolontariacie rożnych instytucji kultury. – Wolontariuszem można zostać bez względu na wiek. Każdy ma jakieś zdolności, zainteresowania i doświadczenia, więc można je wykorzystać w wolontariacie – mówi Angelika, wolontariuszka w Schronisku „Na Paluchu”. - Z wolontariatem jest tak jak z tym, co powiedział prof. Bartoszewski, że warto być przyzwoitym, chociaż nie zawsze się to opłaca. Warto być wolontariuszem. Wolontariat daje radość życia, daje spełnienie, daje pełnię życia. Jak właściwie każdy kontakt z drugim człowiekiem – mówi Zbigniew, wolontariusz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, laureat tegorocznego tytułu „Ambasadora wolontariusza Muzeum”.

W ramach kampanii społecznej w przestrzeni miasta pojawiły się zdjęcia warszawskich wolontariuszy zarówno osób młodych, jak i seniorów, działających na rzecz m.in. muzeów, schroniska dla zwierząt, akcji społecznych czy organizacji pozarządowych. Grafiki zostały wzbogacone o cytaty z wypowiedzi bohaterów udzielonych podczas wywiadów. Historie wolontariuszy, ich motywacje, doświadczenia są ciekawe i inspirujące.

Na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 roku z inicjatywy ONZ.

Źródło: www.ochotnicy.waw.pl