Faq dla Darczyńców

Potrzebuję pomocy. Czy mogę samodzielnie utworzyć cel na chcepomagac.org?

Samodzielnie nie możesz utworzyć zbiórki, ponieważ wynika to z przepisów prawa. Dokładamy wszelkich starań, by osoby, które decydują się pomagać za pośrednictwem platformy chcepomagac.org miały pewność, że środki trafiają do osób rzeczywiście potrzebujących pomocy. Jeśli uważasz, że Pomagający mogą coś zrobić dla Ciebie skontaktuj się z fundacją prowadzącą działalność, która jest zbieżna z Twoimi potrzebami i opowiedz im o swoim problemie. Poproś organizację o wystawienie Celu w Twojej sprawie.

Czy organizacje zarejestrowane w serwisie chcepomagac.org są wiarygodne?

Dokładamy należytej staranności, aby podmioty, które za pośrednictwem naszego serwisu prowadzą akcje charytatywne lub zbiórki publiczne były wyłącznie wiarygodnymi organizacjami, cieszącymi się społecznym zaufaniem i posiadającymi odpowiednie doświadczenie w tego rodzaju działalności.
Wszystkie podmioty posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego co zobowiązuje je do dokładnego raportowania swojej działalności oraz rozliczania się z każdej wydanej złotówki.

Czy serwis pobiera prowizje lub inne opłaty?

Chcepomagac.org nie pobiera żadnych prowizji od wpłat lub od wpłacającego Pomagającego, ani od żadnej z Organizacji, która wpłatę przyjmuje.
Przekazywane środki finansowe obarczone są jedynie prowizją narzucaną przez operatora systemu płatności (Dotpay) na zasadach preferencyjnych. Jej wysokość waha się od 1,8% do 2,4% i zmniejsza wpłaconą kwotę na rzecz Organizacji i nie obciąża dodatkowo konta Pomagającego.

Czy wpłat można dokonywać z zagranicy?
Absolutnie każdy z każdego punktu na świecie może pomagać poprzez nasz serwis. Jedynym wymaganiem jest dostęp do Internetu oraz karta kredytowa lub konto Paypal.
Dotacje dokonywane są w złotówkach i przeliczane z innych walut po aktualnym kursie.

Czy transakcje są bezpieczne?

Chcepomagac.org gwarantuje najwyższe standardy ochrony danych oraz bezpieczeństwo transakcji zarówno darczyńcom jak i organizacjom pożytku publicznego.

Dotpay – nasz partner obsługujący transakcje - to najbezpieczniejszy system obsługi płatności online.

Dzięki wysokiej klasy zabezpieczeniom nie ma możliwości przechwycenia danych przekazywanych za pośrednictwem witryny internetowej. Użytkownicy strony mają absolutną pewność, że łączą się bezpiecznie z naszym serwisem. Zabezpieczenia funkcjonują w przypadku każdej przeglądarki internetowej.

W systemie nie są przechowywane żadne informacje dotyczące dostępu do kont bankowych lub numerów kart kredytowych. Informacje te wprowadzane są wyłącznie na oficjalnych stronach banków oraz u operatorów kart płatniczych.

Jakie organizacje mogą się rejestrować w Serwisie?

Jedynie organizacje posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego mogą aktywnie korzystać z funkcjonalności portalu.

Czy 1 % podatku można przekazać zarówno dla organizacji pozarządowej jaki i organizacji posiadającej status opp ?

Zgodnie z art. 27 ustawy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może, na zasadach i w trybie określonym w przepisach odrębnych, przekazać 1% podatku na rzecz wybranych przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Warto w tym miejscu zauważyć, iż ustawa nie przewiduje możliwości przekazywania jakiejkolwiek części podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Warunkiem korzystania przez organizację pozarządową ze wspomnianego wyżej przywileju, jest uzyskanie przez nią statusu organizacji pożytku publicznego. Wiąże się to ze spełnieniem wymagań określonych w art. 20 ustawy oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o spełnieniu tych wymagań. Dopiero wówczas możliwe będzie przekazywanie przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych 1 % podatku na rzecz organizacji.

Kto jest wolontariuszem ?

Wszelkie informacje o wolontariacie, znajdziecie Państwo tutaj >